Jeżeli posiadamy sterownik 24V AC (prąd przemienny) to musimy mieć elektrozawory przystosowane pod takie napięcie 24V. Jest to najbardziej popularne zasilania. Istnieje jeszcze zasilanie 12 VDC (prąd stały) zazwyczaj są to sterowniki na baterie.
Wszystkie sterowniki 24V AC posiadają podobną listwę podłączeniową. Każde wpięcie jest opisane. Cyfry oznaczają poszczególną sekcję np. od 1 do 6 - oznacza to, że sterownik jest 6 sekcyjny (rys: kolor żółty, niebieski, zielony, różowy). Dalej mamy wpięcie oznaczone literą "C" lub "Com". Jest to tak zwane wpięcie wspólne, niektórzy nazywają to "masa" (rys: kolor czerwony).
Elektrozawory na prąd 24V AC mają dwa takie same kabelki. Nie różnią się niczym. Mają kolor czerwony lub czarny i nie ma to znaczenia. Do podłączenia elektrozaworów ze sterownikiem używamy kabla sterującego. Jeżeli długość tego przewodu nie przekracza 50 mb to możemy zastosować cienki kabel o grubości żyły 0.5mm.
Jeżeli długość będzie większa to musimy się zastosować grubszy kabel:
- Dla odcinka do 100 mb grubość żyły to 0,8mm
- Dla odcinka do 150 mb grubość żyły to 1,0 mm
- Dla odcinka do 250 mb grubość żyły to 1,5 mm
- Dla odcinka do 400 mb grubość żyły to 2,5 mm
Sterownik posiada jeszcze wpięcia na czujnik deszczu opisane zazwyczaj "Sensor" lub "Rain". Wpięcie zasilacza opisane zazwyczaj "24V AC" lub "Power"
Opisy na sterowniku mogą się nieznacznie różnić w zależności od producenta.
Podłączenie
Jak już mamy złożoną skrzynkę z elektrozaworami to możemy wykonać podłączenia elektryczne. Każdy zawór posiada dwa identyczne kabelki wychodzące z cewki. Bierzemy po jednym kablu z każdego zaworu i łączymy je ze sobą. Przy pomocy jednej żyły połączonej wpinamy to w sterownik w miejsce gdzie mamy oznaczenie "C" lub "Com".
Każdy pozostały kabel z elektrozaworu przy pomocy kabla sterującego wpinamy oddzielnie w sekcje:
- Pierwszy elektrozawór wpinamy w "1" (rys. kolor żółty)
- Drugi elektrozawór wpinamy w "2" (rys. kolor niebieski)
- Trzeci elektrozawór wpinamy w "3" (rys. kolor zielony)
- Czwarty elektrozawór wpinamy w "4" (rys. kolor różowy)
Czujnik deszczu to zwykły wyłącznik obwodu. Czujnik posiada dwa kable gdzie przepływa prąd. W momencie kiedy spadnie deszcz urządzenie rozłącza dwa kable i nie ma przepływu prądu. Są dwie możliwości podłączenia czujnika do sterownika. Wpinamy się w sterownik tam gdzie mamy opisane "Sensor" (rys. przykład 1, przykład 3) albo wpinamy się w kabel wspólny "Com" (Rys. Przykład 2, Przykład 4)
Czujnik deszczu może być też bezprzewodowy, działa podobnie tylko odbiornik przy sterowniku wymaga dodatkowego zasilania dlatego też ma 2 żyły więcej które trzeba wpiąć do zasilacza sterownika. Odbiornik ten korzysta z tego samego prądu co sterownik.